ECZANELERDE SATILAN GECİKTİRİCİLER

Ülkemizde özellikle kozmetik ve dermo kozmetik ürün satışı yapan eczanelerde geciktirici sprey ve cinsel sağlık ürünü bulunabilmektedir. Daha merkezi yerlerde ve büyük eczanelerde son yıllarda cinsel sağlık ürünleri için köşe bile ayrılmaktadır, Cinsel sağlık ürünleri rafları eczanelerde yerini almaya başlamaktadır.

Eczanelerde satılan cinsel sağlık ürünleri arasında en fazla göze çarpan ürünlerden birisi de geciktirici ürünler olarak göze çarpmaktadır. Geciktirici ürünler, spreyler, kremler, jeller ve haplar olarak farklı markalar altında satılmaktadır. En çok satılan geciktirici ürünler arasında haplar ve geciktirici spreyler yer almaktadır. Eczanelerde satılan geciktiriciler arasında yerli üretim olan ürünler dışında yurt dışından ithal edilmiş ürünler de mevcuttur.

Eczanelerde Satılan Geciktiriciler Nelerdir?

Ülkemizde satılan geciktirici ürünler arasında en çok göze çarpan ürünlerin başında geciktirici etkili soğutucu maddelerini içeren ürünler gelmektedir. Bu maddeleri içeren eczanelerde satılan geciktiriciler ürünlerinin bazıları ise; viga sprey ve delay sprey gibi markalar bulunmaktadır. Geciktirici haplar dışında Geciktirici sprey ve kremler de tüketiciler tarafından tercih edilmektedir. En çok satışı yapılan Geciktirici sprey ve kremlere de bakacak olursak; Viaxi sprey, Proloonging sprey, Stag 9000 sprey, Viga sprey çeşitleri, Ero Marathon Sprey, Deadly Shark sprey, Porcodile sprey, Hot Rhino sprey, Viga krem çeşitleri gibi ürünler bulunmaktadır.

Geciktirici ürünler kullanmadan önce bilmemiz gereken en önemli konu aslında neden bu ürünleri kullanmamız gerekir, geciktirici nedir, ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bilmemiz gerekir. Geciktirici kelimesinin anlamı yaşanması gereken olağan sürenin daha uzun bir süreye yayılması anlamına gelir. Cinsel sağlık açısından bakıldığında, özellikle erkeklerin cinsel aktivite sırasında birleşme sağlandığında veya birleşme sağlanmadan önce erken boşalmasıdır. Cinsel ilişkide erken boşalma süresi genel olarak aktivitenin başlamasıyla birlikte yani penisin vaginal bölgeye girişiyle devam eden sürenin belirli bir ortalama zaman diliminde boşalmanın meydana gelmesidir.

Eczanelerde Satılan Geciktiriciler Nasıl Kullanılır

Uzmanların bu süre konusundaki öngörüleri genel olarak 3-5 dakika aralığının normal boşalma süresi için yeterli olabileceğidir. Günümüzde birçok erkeğin karşılaştığı erken boşalma yani erektil disfonksiyon olarak tabir edilen cinsel sağlık sorunu 1 dakika ve altında yaşanan sorun olarak görülmektedir. Hatta birçok erkek cinsel aktivite başlamadan bile erken boşalma sorunu yaşamaktadır. Bu sorun psikolojik olmakla beraber fizyolojik de olabilmektedir. Özellikle genç bireylerin yaşadığı cinsel sorunların başında erken boşalma sorunu gelmektedir. Yeterince cinsel deneyimi olmayan bireyler stres, kaygı, heyecan gibi nedenlerden dolayı kendilerini kontrol etmekte zorluklar yaşamaktadır ve bu da erken boşalmaya neden olmaktadır.

Cinsel deneyimler arttıkça bireylerde erken boşalma problemi de kendiliğinden ortadan kalkmaya başlamaktadır. Bu deneyimlerin yanı sıra birçok erkek erken boşalma korkusu ile cinsel aktiviteden önce kendini daha rahat hissetmek ve başarılı olmak için geciktirici ürün kullanmayı tercih etmektedir. Erken boşalma sorunun diğer sebepleri arasında düzensiz cinsel ilişki, fazla sayıda yapılan mastürbasyonlar ve düzensiz beslenme gibi konular da yer almaktadır.

Geciktirici ürünler kullanmak zararlı mıdır konusuna değinecek olursak;

Herhangi bir ciddi sağlık problemi olmayan 18 yaşından büyük bireylerin geciktirici ürünler kullanmasında sakınca görülmemektedir.  Geciktirici olarak özellikle hap ve kapsül kullanacak bireylerin dikkat etmesi gereken durumları kısaca başlıklar altında sıralayacak olursak:

Kalp ve damar ameliyatı geçirmişseniz,

Tansiyon hastası iseniz (sürekli tansiyon ilacı kullanıyorsanız),

Kronik bir rahatsızlığınız var ise,

Günlük herhangi bir kimyasal ilaç alıyorsanız,

Şeker, diyabet hastası iseniz,

Yaşınız 65 yaş üstü ise,

Alkol kullanıyorsanız,

Karaciğer sorunlarınız varsa,

Tablet kullanmadan önce herhangi bir şekilde felç geçirmişseniz,

Aşırı alerjik durumunuz varsa,

Nitrat içeren ilaç kullanıyorsanız,

18 yaşın altında iseniz,

Geciktirici sprey ve krem kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken durumlar ise:

Penis bölgesinde cerrahi bir durum varsa veya açık yara yoksa geciktirici sprey kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Yukarıda sıraladığımız durumları yaşıyorsanız geciktirici ürünleri kullanmadan önce mutlaka uzman bir hekime başvurmanız sağlığınız açısından doğru bir adım olacaktır.

GECİKTİRİCİ ÜRÜNLERİN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Geciktirici ürünleri uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda belirttikleri bazı yan etkiler ile karşılaşmak mümkün olabilir. Bu yan etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak görülebilecek yan etkilerdir.

Geciktirici hap ve kapsüllerde görülebilecek olası yan etkiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

-Baş ağrısı

-Yüz ve boyunda kızarıklık ve sıcaklık

-Işığa karşı duyarlılık (Fotobi)

-Düzensiz kalp atışları

-Fazla dozda kullanımda kas ağrıları

-Kulaklarda çınlama ve ani duyma kayıpları

-Ani görme kayıpları

-Baş dönmesi ve bayılma hissi uyanması

-İshal

-İdrar yollarında enfeksiyon riski

-Fazla dozda sertleşme esnasında ağrı veya sızı

-Hazımsızlık (Dispepsi)

-Burun tıkanıklığı

-Yoğun bir şekilde terleme

-Kalp atışında yükselme

-Düşük tansiyon görülmesi

-Peniste ağrı

-Alerjik reaksiyon olabilir (ciltte döküntü vb gibi)

Geciktirici sprey ve kremlerde görülebilecek olası yan etkiler ise şu şekilde olabilmektedir:

-Peniste kızarıklık

-Tahriş

-Uzun süren ereksiyondan kaynaklanan peniste ağrı

GECİKTİRİCİ ÜRÜNLERİN KULLANIM ŞEKLİ NASILDIR?

Geciktirici hap ve kapsüllerin kullanımı genel olarak cinsel ilişkiden yarım saat veya bir saat önce bol su ile yapılabilmektedir. Geciktirici hap ve kapsüller mg ve doz durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Günlük kullanım dozu bir doz olarak tavsiye edilmektedir. Ürünlerin mg miktarı ürün içeriğine ve etki durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Genel olarak geciktirici hap ve kapsüllerin doz miktarı 25 mg’dan başlamaktadır. Geciktirici hap ve kapsüllerin etkileri ise ortalama 24 saat ile bir hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir. Geciktirici hap ve kapsüllerin en etkili olduğu süreler kullanımdan itibaren ortalama 36 saati kapsamamaktadır. Birçok geciktirici hap ve kapsül giderek azalan etki sürelerine rağmen cinsel ilişkilerde bir haftaya uzanan etkiye sahiptirler.

Geciktirici hap ve kapsüllerin etkilerini yeterince hissetmek için alkol ve yağlı yiyecekler ile kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Eczanelerde Satılan Geciktiriciler Kullanım Şekli

Geciktirici sprey ve kremlerin kullanımı ise, cinsel ilişkiden ortalama 15-20 dakika önce olmalıdır. Geciktirici sprey veya krem kullanmadan önce penisin erektil yani sertleşme durumunda olmasına dikkat edilmelidir. Ereksiyon halinde kullanmak ürünün etkisini hissetmenize yardımcı olacaktır. Çünkü geciktirici sprey ve kremlerin içeriğindeki ana madde lidokain olduğundan peniste uyuşma meydana gelmektedir. Geciktirici sprey ve kremlerin etki süreleri de ortalama olarak 45 dakika ile 1 saat arası olarak tespit edilmiştir.

Bu etki süreleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Geciktirici sprey ve kremlerin penisin baş kısmı yani sünnetli kısım diye tabir edilen bölgeye uygulanmalıdır. Penisin tamamına uygulamak yanlış bir kullanım şeklidir. Bu ürünlerin en etkili olduğu yer penisin baş kısmıdır. Günlük bir defa kullanım dozu penisin baş kısmına alttan ve üstten gelecek şekilde 3-5 kez püskürtmek yoluyla yapılmaktadır. Ürünü kullandıktan sonra bir süre masaj yaparak ürünün peniste iyice emilimini sağlamak gerekmektedir.

Eczanelerde Satılan Cinsel Geciktiriciler

Tüm cinsel sağlık ürünlerinde olduğu gibi geciktirici ürünler kullanımında da en çok dikkat edilmesi gereken konu kullanacağınız ürünün orijinal ürün olup olmadığına dikkat etmektir. Sahte ve kalitesiz ürün kullanmak sağlığınız açısından tehlikelere yol açabilmektedir.

İster eczanelerden ister internet sitelerinden veya farklı satış noktalarından alışveriş yaparken mutlaka ürünün barkod ve hologramına dikkat etmelisiniz.